המדריך
עיתון עיצוב  
 
 
roller

d

גיפ 3

אוריין

d

domus

domus

גיפ 4

domus

d

גיפ 14

d

dd

d

dd

domus

d

     
והאוסקר מגיע ל...מעצבות

"אוסקר ויילד" מכיל את כל המרכיבים שפאב אירי מתהדר בהם, אבל איכשהו מצליח לייצר מקום שניראה אותנטי כאילו יובא ביחידה אחת מאירלנד


גיורא אוריין

ישראל, ובעיקר תל אביב, מנפקת סצנה תוססת של מקומות בילוי מעוצבים, שיכולה להתחרות בכל בירה של מדינה בעולם. כך כל מגזין מוצף מדי שבוע באינספור ידיעות יח"צניות על מקומות בילוי חדשים הנפתחים תדירות לבקרים, לעתים במקומם של מקומות כאלה שאך לפני מספר חודשים סימנו הבטחה גדולה אך התאדו במהירות מבלי לממש אותה. לפני שבוע גדשו את תיבת האימייל שלנו עשרות הודעות עיתונאיות של מקומות בילוי שנפתחו, השיקו, חגגו וכיוצא בזה, ומתוכן משך את תשומת ליבי במיוחד פאב חדש.

מצאתי עצמי סוקר בהנאה רבה ובסקרנות את עיצובו של הפאב, כפי שניבט בצילומים שצורפו לידיעה: האווירה, הצבעים, החפצים – הכל ניראה כמו מתוך סיפור שאתה רוצה להקשיב לו. וזה מפתיע במיוחד כשמדובר בפאב אירי, שכן אפשר לומר בצורה גורפת, שכל הפאבים האיריים ניראים אותו הדבר ונושאים את אותו העיצוב, עם אותם צבעים ואותם אלמנטים עיצוביים. אז מי המעצב הזה שהצליח למשוך את תשומת הלב שלי, מתוך שלל המקומות החדשים שנפתחו בסצנה – ודווקא עם פאב אירי והממוקם דווקא בפתח-תקווה? נברתי בסקרנות בדף המידע שנשלח אלי וכשגיליתי שזו מעצבת הפנים גליה לוסקי-גלעדי – הבנתי. הנה היא עושה את זה שוב.
בעיצוב של גליה נתקלתי לפני כשבע שנים, כשעיצבה יחד עם שרה רופמן מרפאה אורתופדית. לעצב מרפאה סקסית נראית משימה בלתי אפשרית כמו להכין אוכל גורמה מכדורי אספירין. אבל עובדה, הן הצליחו לעשות זאת ואף זכו על כך ב"אות העיצוב" של אותה שנה, לצד מקומות כמו מסעדת מסה היוקרתית. לפני מספר שנים לכדה את עיני חנות תכשיטים חדשה בשם טלי'ס שנפתחה בסוף דיזנגוף וגם אז גיליתי שוב שגליה היא שעומדת מאחורי עיצובה: עיצוב מרתק, עם שימוש בחומרים מתבלים וגרומים כאנטיתזה לחפצי היוקרה שבחנות. כיום גליה שותפה לטלי רצהבי בסטודיו ששמו TAGA ויחד הן עיצבו את הפאב האירי "אוסקר ויילד" במתחם הבילוי הלילי העולה, באזור התעשייה של פתח תקווה.

"אוסקר ויילד" הינו חלל שמשדר אינטימיות ולא גודל. הוא מכיל חלל מרכזי שבמרכזו בר מלבני ומסביבו חללים אינטימיים. החומרים מהם עשוי עיצוב הפאב מוכרים מהז'אנר – עץ חום אירופאי חם, מיושן וכבד, ירוק כהה, קירות מלבנים ישנות מעוטרים בצילומים של עמך איריים ברקע נופי ארצם הקרירים, שירבוטי גיר לבן על לוחות ירקרקים, רהיטים מגולפים בפיתוחים משורגים, ויטראז'ים צבעוניים. הכל עשוי כדי לייצר תחושה שהמקום הזה קיים כאן כבר דורות רבים. מעצב לא מיומן היה נופל בקלות עם המרכיבים הללו ומייצר מקום קלישאתי. אלא שהמעצבות ידעו את העבודה, והן השכילו לקחת את כל המרכיבים השכיחים האלה, ולייצר מקום שנראה כאילו הוא שהמציא את המרכיבים האלה והשתמש בהם לראשונה. המינון מוקפד, התאמת הצבעים מושלמת, בחירת הפריטים אנינה ועשויה ברגישות רבה.

האווירה במקום חמה ומסבירת פנים וזה בסופו של דבר המבחן האמיתי בעיצוב מקומות.

תורם לכך גם השרות החברי והנדיב של הברמנים, ורק הבלבול בהזמנת המנות מחזיר אותנו ארצה, למרות שאולי זה נעוץ בכך שהמקום חדש.
אז הרמנו כוסית ויסקי נוספת ומפרגנת לצמד המעצבות מסטודיו טאגה שהצליחו לעשות זאת שוב ויצאנו מתנדנדים למתחם הבילוי המתעצם של אזור המרכז.

http://www.o-w.co.il/


לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות תגובה לכתבה
1. לא להאמין מה קורה שם ברחוב בלילה
ביקרנו ברחוב לפני שבוע ונדהמנו איך הפך האזור הזה למרכז בילוי שוקק ומלא במקומות כיפיים. באוסקר ויילד לא ביקרנו אבל סימנו אותו בעקבות הכתבה כיעד הבא
ערן (18/09/2012)
2. ויטראז'ים מרשימים, אבל גם בארץ אפשר למצוא רמה כזו (לת)
רונן (18/09/2012)
3. שאפו למעצבים, באמת עבודה יפה (לת)
אילנית (18/09/2012)
4. ניראה שהיה תקציב לא קטן לעיצוב המקום
אז מה הבעיה להצליח שיראה מושקע? עם ויטראז'ים ורהיטים מיובאים
נוחי (19/09/2012)

          והאוסקר מגיע ל...מעצבות

המקום ניראה כמו הפאב השכונתי שכולם ניפגשים בו מדי ערב בערבו

והאוסקר מגיע ל...מעצבות

מה גורם לפאבים האיריים, עם האווירה הכה שונה מישראל, להיות כה פופולאריים אצל הישראלים?

והאוסקר מגיע ל...מעצבות

שימוש מדוייק ורגיש יצר עיצוב אותנטי

והאוסקר מגיע ל...מעצבות

שנדלירות מכוסות בירה סיפקו קריצה הומוריסטית למקום

והאוסקר מגיע ל...מעצבות

עיצובו של המקום מושקע ועשיר

והאוסקר מגיע ל...מעצבות

האווירה מפנקת ונוחה

והאוסקר מגיע ל...מעצבותוהאוסקר מגיע ל...מעצבות

ויטראז'ים אותנטיים ופריטי אספנות הוסיפו לאווירה האותנטית

והאוסקר מגיע ל...מעצבותוהאוסקר מגיע ל...מעצבות 

דינה שהם // עיצוב תקשורת חזותית        בניית אתרים // QualityNet        כל הזכויות שמורות // מתחמי עיצוב בע"מ